Darowizna

Dlaczego warto powiedzieć dziecku o Waszym rozstaniu?

Powiedzenie dziecku o rozstaniu sprawia, że ma ono przestrzeń na przeżycie na swój sposób tej bardzo trudnej dla niego informacji. Pomaga to dziecku uporządkować na nowo swój świat, który nagle się zawalił.

W dalszej perspektywie może ono uniknąć odczuwania negatywnych emocji i napięcia, jednak tylko wtedy, kiedy rodzic mówi prawdę. Natomiast, kiedy rodzic rozmawia z dzieckiem o powodach rozwodu i kłamie, obarczając winą za rozpad małżeństwa swojego współmałżonka lub mówi o rozstaniu podkreślając jak to dobry i wspaniały jest drugi rodzic, to dziecko nie rozumie co się dzieje, czuje się zagubione i zmieszane.

rt

Należy rozmawiać

Najgorsze, co może zrobić rodzic to niepoinformowanie dziecka o rozwodzie. Kiedy dziecko dowiaduje się o tym od innych osób, na przykład od cioci albo kolegi z klasy, jest w szoku, który sprawia mu ogromy ból. Dziecko obserwując rodziców w domu widzi, że mama i tata częściej się kłócą, nie rozmawiają ze sobą czy przestali się przytulać i, nie wiedząc dlaczego tak się dzieje, zaczyna się domyślać. Tworzy różne scenariusze dlaczego rodzice się tak zachowują i może dojść do wniosku, że to jego wina. Poprzez nieinformowanie dziecka o rozstaniu, rodzice szkodzą dziecku, które czuje w takiej sytuacji niepokój, lęk i obawę. Jeśli rodzice nie informują dziecka o swoim rozstaniu, może czuć się ono pominięte, nieważne, a więc niekochane.

8i