Warto przeczytać
M. Herbert, „Rozwód w rodzinie. Jak wesprzeć dzieci”
Dzieci rozwodzących się rodziców często interpretują ich rozstanie jako odrzucenie siebie. W książce psychologa klinicznego i społecznego znajdziemy informacje, jakie mogą być konsekwencje rozwodu i jego oddziaływanie na dzieci. Autor pokazuje, jak pomóc zrozumieć dziecku zaistniałą sytuację, jak nauczyć je godzić się ze stratą oraz jak wesprzeć je, by mogło się ono czuć bezpieczne i szczęśliwe.
M. B. Rosenberg, „Porozumienie bez przemocy. O języku serca”
Książka „Porozumienie bez przemocy. O języku życia” pokazuje czytelnikowi naturę konfliktów i uświadamia nam, gdzie rodzą się nasze problemy w relacjach z ludźmi.
W nowych wydaniach jest także rozdział o mediacji w nowym rozumieniu. Wg autora działania mediatora nie muszą dążyć do wypracowania kompromisu, bowiem zawsze istnieją szanse na zakończenie konfliktu w sposób całkowicie satysfakcjonujący obie strony.
A . Faber, E. Mazlish, „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”
Pozycja zawiera praktyczne ćwiczenia i wskazówki ułatwiające opanowanie sztuki komunikowania się z dziećmi - i… nie tylko. Książka jest przeznaczona dla tych, którzy chcą lepiej rozumieć i mądrzej kochać dzieci oraz być przez dzieci kochanym i rozumianym. Poradnik ma opinie tego, który ocalił nerwy setkom tysięcy rodziców na całym świecie.
Gdybym miała napisać w jednym zdaniu, o co chodzi w tych poradnikach, powiedziałabym, że o to, by patrzeć oczami dziecka na to, co się dzieje. A w drugim - że podsuwają cudowne sposoby, jak mówić, zamiast zrzędzić.
Gavin de Becker, „Dar strachu”
Autor, zajmujący się ochroną osób publicznych, na podstawie własnych przeżyć i wieloletnich doświadczeń zawodowych doszedł do wniosku, że prawdziwy strach jest darem, w który wyposażyła nas natura sygnalizując nam niebezpieczeństwo i uaktywniając drzemiące w nas siły, o których nie mieliśmy pojęcia. Książka, dostarczając wiedzy o ludzkich zachowaniach, pomoże odróżnić niebezpieczeństwo realne od wyimaginowanego i dzięki temu żyć bezpieczniej.
Dar strachu to podstawowy i pełen troski podręcznik dla ludzi chcących zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojej rodzinie. - Meryl Streep, aktorka
Kuba Jabłoński, „Rozwód. Jak go przeżyć?”
Rozwód to jedna z najtrudniejszych sytuacji życiowych, powodująca żal, ból, stres, strach, złość. Jak sobie poradzić z trudnymi emocjami i stresem? Jak to przeżyć? Co się dzieje między rozstającymi się rodzicami, jak rozmawiać z dziećmi? Poradnik odpowiada na te i inne pytania. Daje wskazówki, jak postępować, żeby zmniejszyć cierpienia związanych z rozpadem rodziny i nie pogłębiać urazu po tym przeżyciu, jak się zachowywać podczas rozprawy sądowej. Pomaga uporać się z poczuciem krzywdy, podpowiada, jak ułożyć sobie nowe życie i zachować system wartości. Książka napisana bardzo przystępnym, komunikatywnym językiem, zawiera wiele cennych wskazówek i porad, które z pewnością pozwolą przetrwać to dramatyczne doświadczenie życiowe.
W. Robert Nay, „Zapanuj nad gniewem”
W książce został opisany program sześciu kroków opanowywania gniewu, którzy pomoże:
- uświadomić sobie, które z destruktywnych postaci gniewu – od biernej agresji do otwartej wściekłości – są w twoim życiu problemem;
- rozpoznać wczesne sygnały ostrzegawcze gniewu pochodzące z twojego ciała i umysłu;
- zidentyfikować i zmienić nierealistyczne oczekiwania, jakie żywisz wobec siebie i innych ludzi;
- skutecznie się porozumiewać, gdy pojawiają się różnice zdań – w małżeństwie, w rodzinie, z kolegami i koleżankami z pracy, itd.;
- doskonalić umiejętności panowania nad gniewem tak długo, aż staną się one twoją drugą naturą.
Program Roberta Naya jest dla tych, dla których gniew stał się problemem życiowym. Oferuje proste wyjaśnienie tego, co wyzwala tę emocję, co dzieje się, gdy ktoś traci nad sobą panowanie, a także daje wskazówki, jak się uspokoić. Jest skuteczny, łatwy do opanowania i – w odróżnieniu od innych metod – powoduje trwałą zmianą w zachowaniu każdego, kto te zasady zastosuje w życiu.
Kevin Steede, „10 błędów popełnionych przez dobrych rodziców”
Relacja rodzic – dziecko jest jedną z najważniejszych w życiu. Bardzo często ludzie myślą, że jeśli nie są perfekcyjni w tej roli, to są złymi rodzicami. Nic bardziej mylnego. Błędy są naturalną częścią procesu wychowania. Autor, opierając się na własnych doświadczeniach, pokazuje, że dobry rodzic nie musi być perfekcyjny, ale zawsze może stawać się coraz lepszy. Poradnik daje możliwość sprawdzenia siebie. Na końcu każdego rozdziału znajduje się krótki test, dzięki któremu rodzic może zmierzyć się z własnym pojęciem na temat dziecięcych emocji czy roli konsekwencji w działaniu. Pozwala to lepiej zrozumieć, czym jest wychowanie. Dowiesz się:
- radzić sobie w trudnych sytuacjach związanych z rodzicielstwem;
- rozmawiać z dzieckiem tak, aby słuchać i być słuchanym;
- budować w oczach dziecka swój autorytet, będąc jednocześnie jego przyjacielem;
- mieć lepsze relacje z dzieckiem;
- być świetnym rodzicem, mimo popełnianych błędów.
Eric Berne, „W co grają ludzie”
Książka znanego amerykańskiego psychiatry przedstawia zagadnienie stosunków międzyludzkich w kategoriach tzw. analizy transakcyjnej. Autor omawia typowe sytuacje społeczne, ujmując je w konwencji "gier". Ich poznanie, głębsze wniknięcie w ich strukturę i charakter pozwala czytelnikowi lepiej zrozumieć zarówno siebie, jak i drugiego człowieka, co prowadzić może do ulepszenia kontaktów z innymi.
9. Elżbieta Zubrzycka, „Motylek dla dzieci. Pogodne i optymistyczne opowiadania o stracie, tęsknocie i dziecięcych lękach”.
Książka zawiera cztery opowiadania mówiące o stracie, tęsknocie, chorobie i lękach. Czy dzieci nie są za małe, żeby takie tematy z nimi poruszać? Kiedy nic się nie dzieje, rzeczywiści nie trzeba. Jednak w codziennym życiu radości i smutki się przeplatają ze sobą. Dzieci mogą stanąć przed zadaniem uporania się z nieznanymi sobie, trudnymi uczuciami. Opowiadania mogą w tym pomóc.
Jesper Juul: „Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie”.
Autor, uznany pedagog i terapeuta rodzinny, podkreśla, że dorośli mają do odegrania ważną rolę w życiu nastolatka. Są jak sparingpartner, który stawia maksymalnym opór, nie wyrządzając żadnej krzywdy. Wciąż mają duży wpływ na myślenie i postępowanie swojego dziecka, ale nie jest to już wpływ bezpośredni. W książce omówione są najważniejsze problemy wieku nastoletniego, takie jak seksualność, alkohol, problemy w szkole, obowiązki domowe, kwestię wzajemnego zaufania i wsparcia.